премія PinchukArtCenter і група РЕП
отже, оголошено шорт-ліст потенційних лауреатів премії пінчука. 5-ро із 20 митців - учасники групи реп. чудово, що мистецво лади наконечної, олесі хоменко, жанни кадирової, микити кадана так добре оцінили. але дуже дивно, що вони узагалі подавалися "на премію" по окремо, а не групою. точніше, дивно, яко ми вважаємо реп власне мистецькою групою. але чи є підстави так вважати?
реп час-від-часу працюють разом задля створення і презентації мистецької роботи. наприклад, як на мене влучного відео про академію мистецтв або проекту "нова українська мова". учасники реп активно спілкуються і підтримують одне одного. і - здебільшо - працюють індивідуально. наприклад, найцікавіші роботи лади наконечної - це власне індивідуальні роботи.
якось обговорюючи тип і спосіб дії групи реп гелена голмберг зі шведського індексу назвала реп "колективним куратором, але не мистецьким колективом". у той момент я була згодна. зараз думаю, що реп - це швидше деяке коло, а може й клуб, ніж колективний куратор, а тим більше художня група. зазвичай, художня група має розподіл ролей і роботи між різними членами, які аж ніяк не мусять бути усі художниками. перші-ліпші приклади з історії: кріста зомерер (художниця) і лоран міньоно (інженер), фонд мазоха, де тільки один художник у класичному розумінні - ігор подольчак, навіть харківська група sosка, куди входить критик анна кривенцова. але художня група може складатися і з самих тільки художників. визначає її не це, а єдність дії і власної ідеології. це не просто симпатики якоїсь інтелектуальної течії чи адепти художнього методу, ну як, скажімо, сюрреалісти. це об"єднання, спрямоване на передачу спільного, а за рахунок цього підсиленого, послання. група ж, де всі учасники займаються індивідуальною творчістю, інколи об"єднуючись під спільною парасолькою "бренду", - це коло, клуб, або, як влучно називають art & language, shifting collaboration, себто, мінлива співпраця. або як кажуть про флюксус - міжнародна спільнота художників, композиторів, дизайнерів.
реп і є отакою спільнотою художників, оскільки сенсом її заснування та існування не був ні в 2004, ані, як я бачу, зараз спільний мистецький жест. бо ж навіть у конкурсі на здобуття премії всі її члени беруть участь по окремо. ба навіть конкурують одне з одним. в 2004 році ішлося про "революційну доцільність", а не про доцільність мистецьку. вочевидь, нині ідеться про більше про живильне інтелектуальне середовище, коло спільнодумців, аніж про мистецьку дію.
думаю, найцікавіший результат конкурсу на здобуття премії пац наразі - це оприявнення природи одного з найактивніших українських мистецьких угруповань протягом останніх років - групи реп. чекаємо оголошення переможця і, хтозна, може будуть ще якісь цікаві результати.
ну так власне вони і є швидше просто тусівкою. до того ж, бувають випадки коли краще разом, а бувають – коли окремо
речі треба називати своїми іменами :)
які саме?
Олеся, вітаю! Це Денис Казван. До речі, колективний проект групи РЕП просто не потрапив до шорт-листу. Не пройшов відбір.
І ще, було цікаво читати твій пост, оскільки сьогодні з колегами в прес-службі саме обговорювали певний феномен саме кураторської діяльності колективу та підтримки одне одного.
та власне оце й цікаво і в цьому й питання, що колектив реп не потрапив до шорт-листа, натомість є більшість його індивідуальних учасників. дивно, звісно, що реп як група не потрапила, а деякі інші – так :) але складно судити за картинкою на сайті. менше з тим.
потрапляння окремих учасників групи до шорт-лісту проблематизує існування групи власне як мистецької групи, а не кола, мережі чи спорадичної співпраці.
ну і я не про вибір журі. тут можна буде щось казати, коли вже буде остаточно обрано переможця. думаю, що існування одразу 2 нових премій – прекрасна річ. мій пост треба сприймати як дружнй аналіз групи реп. і раз про це кажу не тільки я, то це очевидна річ, яка сама по собі напрошується на думку.